• Türk Milliyetçiliğinin Çınarlarından Yücel HACALOĞLU Hakk'ın Rahmetine Kavuşmuştur

  Türk Milliyetçiliğinin Çınarlarından Yücel...

 • H.NİHÂL ATSIZ DOĞUMUNUN 112, ÖLÜMÜNÜN 42. YILINDA TÜRK OCAKLARI ANKARA ŞUBESİ’NDE 16 ARALIK 2017 CUMARTRESİ GÜNÜ ANILDI

  H.NİHÂL ATSIZ DOĞUMUNUN 112, ÖLÜMÜNÜN 42....

 • Bilgi Toplumu, İnovasyon ve Türkiye

  Bilgi Toplumu, İnovasyon ve Türkiye

 • Doğumunun 112 - Ölümünün 42. Yılında Hüseyin Nihal ATSIZ

  Doğumunun 112 - Ölümünün 42. Yılında Hüseyin...

 • Türk Ocakları Ankara Şubesi Cumartesi Konferanslarında Bu Hafta Mühendis Kubilay Kavak

  Türk Ocakları Ankara Şubesi Cumartesi...


“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır”

 
Ana sayfaFaaliyetlerAnkara Şubesi Gençlk Kolları tarihi Ankara gezisi gerçekleştirdi

Ankara Şubesi Gençlk Kolları tarihi Ankara gezisi gerçekleştirdi

2015-10-21

18 Ekim 2014 tarihinde, Türk Ocakları Ankara Şubesi Gençlik Kolları Arkeolog Sergen Çirkin rehberliğinde tarihi Ankara gezisi gerçekleştirmiştir. Tarihi Türk Ocağı Binası (Resim Heykel Müzesi) ile başlanan gezide Erken Cumhuriyet Dönemi mimarisinin örneklerinin yaşadığı Ulus-Altındağ bölgesinde bulunan yapılar ziyaret edilmiştir. 
Bu yapılar arasında Zirat Bankası, Emlak Bank (Bugünkü PTT Müzesi), Tekel Baş Müdürlüğü (Bugünkü Yunus Emre Enstitüsü), Merkez Bankası, İş Bank ve Sümer Bank yer almaktadır. Bahsedilen binaların Erken Cumhuriyet Dönemi içinde temsil ettiği akımlar, yapı işçilik özellikleri üstünde durulmuştur. Bu örneklerden yola çıkılarak, mimarinin nasıl bir siyasal propaganda aracı olarak kullanıldığı vurgulanmıştır. Gezinin devamında I. TBMM binası olarak kullanılan Kurtuluş Savaşı Müzesi ziyaret edilmiş ve ardından Ulus'taki Atatürk heykeli çevresinde gözlemler yapılmıştır.
Gezinin ikinci bölümü Hacı Bayram Camii ve Augustus Tapınağı çevresinde yapılmış, sonrasında Ocaklı gençlerle burada bir çay molası verilmiş ve Anafartalar'a geçilmiştir. Anafartalar çevresinde Mimar Kemalleddin'e ait Gazi ve Latife ilk öğretim okulları, Türk Ocağı mimari Arif Hikmet'e ait Çocuk Esirgeme Kurumu Merkez Binası ziyaret edilmiştir.
Son olarak Çocuk Esirgeme Kurumu'nun alt sokağında yer alan ve 1923 yılında Ankara Türk Ocağı'nın ilk açıldığı tarihi Taş Mektebin bulunduğu alan gezilmiştir. Burada yer alan bir azınlık okulu Cumhuriyet döneminde Türk Ocağı'na verilmiş ve Ankara şube 1930 yılına kadar faaliyetlerini bu binada sürdürmüştü. Bina 1950'lerde yıkılmış ve yerine bugün farklı bir okul binası inşaa edilmiştir.
Gezi, katılımcıların bir arada yemek yemesi ve gezi değerlendirmeleriyle sona ermiştir.

 

Paylaş


ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 101. YILINDA ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ
Milletimiz tarih boyunca çeşitli ve sayısız badirelerden geçmiştir. Bu badirelerin her biri birbirinden ıstıraplı ve kanlı olmuştur. Ama bu ıstıraplı günler bizi birbirimize sımsıkı kenetleyen ve birbirimizi sevmeye sevk eden birer vesile olmuşlardır.  Devamı...

İSTİKLÂL MARŞI KABULU

Yayınlar

Sosyal medya