• Doğu Türkistan Türk'ünü Çin Hükumeti Katletti

  Doğu Türkistan Türk'ünü Çin Hükumeti Katletti

 • İFTAR

  İFTAR

 • Milli Mücadele'den Cumhuriyet'e ATATÜRK

  Milli Mücadele'den Cumhuriyet'e ATATÜRK

 • 3 Mayıs Türkçüler Günü Programı

  3 Mayıs Türkçüler Günü Programı

 • Alparslan Türkeş Hatırasına

  Alparslan Türkeş Hatırasına "Türklerde Devlet...


“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır”

 
Ana sayfaArşivTürk Ocakları Ankara Şubesi Vefatının 40. Yılında Atsız' ı Andı.

Türk Ocakları Ankara Şubesi Vefatının 40. Yılında Atsız' ı Andı.

2015-12-14

İstiklal Marşından sonra Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Altan ÇETİN konuşmasında; böyle bir etkinliğe ev sahibi olmaktan kıvanç duyduğunu ve Atsız Beğ' in davasına olan sadakatinden bahsetti.

Prof. Dr. Altan ÇETİN'den sonra Türk Ocakları Ankara Şubesi Başkanı Sayın Türkan HACALOĞLU'nun konuşması ile devam etti. Hacaloğlu konuşmasında: Atsız Beğ' e olan minnetimizden ve Türklüğe olan önemli katkılarından söz etti ve konuşmasını Niyazi Yıldırım GENÇOSMANOĞLU'nun bir şiiriyle sonlandırdı.

Sayın Türkan HACALOĞLU'nun konuşmasından sonra programımız Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sayın Fatih KİRİŞÇİOĞLU'nun kürsüye daveti ve konuşmasıyla devam etti. Kirişçioğlu: babası Osman KİRİŞÇİOĞLU'nun kendi el yazısıyla yazdığı Atsız Beğ ile babası Osman Kirişçioğlu ile arasında geçen bir anektoddan bahsetti ve teşekkürlerini sunarak oturumu başlattı.

Oturumda ilk sözü Prof. Dr. Sayın Ahmet Bican ERCİLASUN hocamız aldı ve konuşmasına Atsız Beğ' in Geri Gelen Mektup şiirini okuyarak başladı ardından Atsız Beğ' in bir bilim adamı, bir fikir adamı ve bir sanatkar oluşundan bahsetti. Bunların yanında Atsız Beğ'i yakından tanıyan birisi olarak onun çok mütevazı ve kapısına gelen herkesi evinde ağırlayacak kadar alçakgönüllü olduğunu dile getirdi. Ayrıca Atsız Beğ' in bazı sebeplerden dolayı üniversitedeki görevinden alınıp bilim hayatına devam edememesine rağmen Eski Anadolu Türkçesinde vakıf olduğu önemli bilgilerden ve Fransızca ve Farsça yazılmış eserleri tercüme ederek Türkolojiye kazandırdığı eserlerin adını zikretti. Atsız Beğ' in Türkçülük anlayışından söz etti ve Atsız Beğ' in Türkçülüğü üç merhaleye ayırdığını söyledi bu merhaleler bağımsızlık, Turancılık ve büyüme' dir diyerek, sözlerini Atsız Beğ için yazmış olduğu bir yazı ile sonlandırdı.

Oturumda sözü Prof. Dr. Sayın Ahmet Bican ERCİLASUN'dan sonra Prof. Dr. Sayın İskender ÖKSÜZ hocamız aldı.Atsız Beğ' in tarihçi, fikir adamı, bilim adamı, romancı ve şair olşundan bahsetti. Yakından tanıyan biri olarak Atsız Beğ' in oldukça dürüst, yalan söylemekten uzak ve gururlu bir karakteri olduğundan bahsetti. Prof. Dr. Öksüz; Atsız Beğ için ‘bir ahlak abidesi’ denmesinin daha doğru olacağını söyledi.Atsız Beğ'in Türkçülük anlayışından ve ayrıca Ziya Gökalp’in bilime dayanarak bir Türkçülük yaptığını, Alparslan Türkeş’in Türkçülüğü siyasete dayandırdığını Atsız Beğ'in ise Türkçülüğü muhalefete ve edebiyata dayandırdığını ifade etti. Atsız Beğ'in ünlü romanı Bozkurtlar'dan bahsetti ve en çok Yüzbaşı Sancar karakterinden etkilendiğini de belirtmek istedi. Atsız Beğ' in eğitim hakkında yazmış olduğu bir paragrafı okudu ve konuşmasını Atsız Tanrı Dağ’ında adlı şiiri okuyarak bitirdi.

Programımız Şube başkanımız Sayın Türkan HACALOĞLU ve hocamız Fatih KİRİŞÇİOĞLU'nun Prof. Dr. Sayın Ahmet Bican ERCİLASUN ve Prof. Dr. Sayın İskender ÖKSÜZ hocalarımıza onurluklarını takdim etmesinin ardından sona erdi.

Paylaş


ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 101. YILINDA ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ
Milletimiz tarih boyunca çeşitli ve sayısız badirelerden geçmiştir. Bu badirelerin her biri birbirinden ıstıraplı ve kanlı olmuştur. Ama bu ıstıraplı günler bizi birbirimize sımsıkı kenetleyen ve birbirimizi sevmeye sevk eden birer vesile olmuşlardır.  Devamı...

İSTİKLÂL MARŞI KABULU

Yayınlar

Sosyal medya