• Vefat...

  Vefat...

 • Doğu Türkistan’daki Toplama Kampları Üzerine Basın Açıklaması

  Doğu Türkistan’daki Toplama Kampları Üzerine...

 • 17. Olağan Genel Kurulu Duyurusu

  17. Olağan Genel Kurulu Duyurusu

 • Yücel Hacaloğlu'nu anıyoruz

  Yücel Hacaloğlu'nu anıyoruz

 • Vefatının 43.Yılında Her yönüyle Hüseyin Nihâl ATSIZ

  Vefatının 43.Yılında Her yönüyle Hüseyin Nihâl...


“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır”

 
Ana sayfa

Haberler

Vefat...

Milli duyguların sesi: Ozan Arif
Samsun'da 70 yaşında hayata veda eden Ozan Arif, ortaokul yıllarında tanıştığı bağlamayla bir ömür boyu milli duyguların, kahramanlıkların ve hüznün sesi oldu. Ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz, mekanı cennet olsun...

Doğu Türkistan’daki Toplama Kampları Üzerine Basın Açıklaması

Doğu Türkistan’da insanlık dışı toplama kamplarındaki uygulamalar, her geçen gün can almaya devam ediyor. İki yıldan beri kapsamı genişletilen toplama kamplarında binlerce insan acı çekmekte, onların dışarıdaki akraba ve yakınları da geleceklerinden korku duymaktadırlar. Çin hükümeti, ancak Nazizmde ve Stalinizmde örneği görülebilecek bir şekilde kendi vatandaşlarına karşı bir fişleme uygulaması başlatmıştır. Sözde bir vatandaşlık puanına dayanarak Doğu Türkistan’daki Uygur, Kazak ve Kırgızları fişlemektedir. Bu fişlemede kendi kültürünü yaşayan sade vatandaşların vatandaşlık puanları azaltılmakta ve belli bir puanın altına düşen vatandaşlar, bu toplama kamplarına alınmaktadırlar.

Bu uygulamasını dünyaya sözde “aşırıcılıkla mücadele” olarak tanıtan Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında tuttuğu masum insanların sayısı bir milyonu aşmıştır. Bu kabarık sayı, maksadın başka olduğunu göstermektedir. Amaç, Doğu Türkistan’lı Uygur, Kazak ve Kırgız’ları sindirmek ve yok etmektir.

Toplama kamplarına alınanlar içerisinde sıradan vatandaşlar olduğu gibi kendi dilini, kültürünü yaşatan birçok Uygur, Kazak ve Kırgız aydın ve bilim adamı da vardır. Çin hükümeti, bu yolla Doğu Türkistan halkının medeni gelişimini de engellemek istemektedir. Bu toplama kamplarının terörle ve aşırıcılıkla mücadele için kurulduğunu iddia eden Çin hükümetine soruyoruz:

Ozan Abdurehim Heyit hangi terör eylemini yapmıştır?

Yazar Yalkun  Ruzi’yi hapse atmakla hangi aşırıcılığa karşı mücadele ediyorsunuz?

Eski rektör Prof. Dr. Taşpolat Teyip hangi suçlarla hapiste bulunmaktadır?

Prof. Dr. Abdülkerim Rahman neye göre aşırıcı olarak nitelendirilebilir?

Asılsız suçlamalarla hapse atılan büyük ozan Abdurehim Heyit’in şehit edildiği haberi Türk kamuoyunda infial yaratmıştır. Bu konuda Türk Dışişleri Bakanlığının açıklaması yerinde ve isabetli olmuştur. Türk kamuoyunun gösterdiği tepki ve bu açıklama sayesinde Çin, onun yaşadığını ispat etmek durumunda kalmıştır.

Hükümetimize çağrımızdır:

Olayların gerçekliği ancak soydaşlarımızın arkasında durularak takip edilebilir. Küçük bir açıklama bile Çin’i harekete geçirmeye yetmiştir. Hatırlanacağı üzere daha önce Irak’ın Kerkük Türk ileri gelenlerini idam edeceği haberi yayılmış, Türkiye’den yeterli tepki gelmeyince de Kerkük Türk liderlerinden Necdet Koçak ve arkadaşları 16 Ocak 1980’de idam edilmişlerdi. Doğu Türkistanlı ileri gelenlerin aynı akıbete uğramamaları için devlet nezdinde üst düzey girişimler devam ettirilmeli ve Çin’in hukuk yoluna çekilmesi için gayret gösterilmelidir.

Çin, başta kendi vatandaşı olan Uygurlar olmak üzere, yine Doğu Türkistan’da yaşayan Çin vatandaşı Kazak ve Kırgızları, ilan etmiş olduğu “Bir Kuşak Bir Yol” projesinde engel olarak görmekte ve insanlık dışı yöntemlerle Doğu Türkistan halkını yok etmeye çalışmaktadır. Çin’in Doğu Türkistan’daki politikaları bazı devletler tarafından asimilasyon olarak değerlendirmektedir. Biz de Türk Ocakları Ankara Şubesi olarak diyoruz ki, bu asimilasyon değil, bu bütün bir halkı top yekun imha etme projesidir! Çin’i toplama kamplarını derhal lağvetmeye ve Doğu Türkistan’da yaşayan kendi vatandaşlarının vatandaşlık hukukunu iade etmeye çağırıyoruz! Tarih ve insanlık, çağdışı uygulamaları affetmeyecektir!

Yüce Türk Kamuoyuna Saygıyla Duyururuz…     

TÜRK OCAKLARI ANKARA ŞUBESİ

Vefatının 43.Yılında Her yönüyle Hüseyin Nihâl ATSIZ

17. Olağan Genel Kurulu Duyurusu

 

 

GENEL KURUL İLANI

ANKARA

 

Türk Ocakları Ankara Şubesinin 17. Olağan Genel Kurulu 09-02-2019 cumartesi saat 11.00 Gazi Mustafa Kemal Bulvarı Kutsal Apartmanı No:55/12 Maltepe ANKARA adresindeki Şube Lokalinde; çoğunluk sağlanamadığı takdirde 16.02.2019 tarihinde cumartesi günü saat: 11.00 aynı adreste yapılacaktır.

Türk Ocakları Ankara Şubesi

Yönetim Kurulu

 

 

 

GÜNDEM

 

1. Açılış Saygı Duruşu, İstiklâl Marşı

2. Divan Teşekkülü

3. Şube Başkanı'nın Açış Konuşması

4. Protokol Konuşmaları

5. Faaliyet ve Mali Denetleme Kurulu Raporlarının Taktimi

6. Raporların Müzakere Edilmesi

7. Tahmini Bütçe

8. Üye Aidatlarının Görüşülmesi ve Karara Bağlanması

9. Yönetim ve Denetleme Kurulu ile Kurultay Delegelerinin Seçimi

10. Dilek ve Temenniler

11. Kapanış

GENEL KURUL İLANI

ANKARA

 

Türk Ocakları Ankara Şubesinin 17. Olağan Genel K

Prof. Dr. İskender ÖKSÜZ

Yücel Hacaloğlu'nu anıyoruz

Daha Fazla İçerik...


ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 101. YILINDA ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ
Milletimiz tarih boyunca çeşitli ve sayısız badirelerden geçmiştir. Bu badirelerin her biri birbirinden ıstıraplı ve kanlı olmuştur. Ama bu ıstıraplı günler bizi birbirimize sımsıkı kenetleyen ve birbirimizi sevmeye sevk eden birer vesile olmuşlardır.  Devamı...

İSTİKLÂL MARŞI KABULU

Yayınlar

Sosyal medya