• Erol Güngör ve Türk Milliyetçiliği

  Erol Güngör ve Türk Milliyetçiliği

 • Ukrayna Rusya Konferansı

  Ukrayna Rusya Konferansı

 • Sadi SOMUNCUOĞLU şubemizde anıldı

  Sadi SOMUNCUOĞLU şubemizde anıldı

 • Sadi Somuncuoğlu Anma Günü

  Sadi Somuncuoğlu Anma Günü

 • Azerbaycan Büyükelçiliği Ziyareti

  Azerbaycan Büyükelçiliği Ziyareti


“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır”

 
Ana sayfaYÖNETİMBaşkanBaşkandan...Şubemiz Türk Ocakları (Adana) Bölge Toplantısına Katıldı

Şubemiz Türk Ocakları (Adana) Bölge Toplantısına Katıldı

2015-03-18

Türk Ocakları Ankara Şubesi Türkan Hacaloğlu’nun Başkalığında, Başkan Yardımcısı Uğurcan Küçükağaoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Cihan Coşkun Adana Türk Ocakları Şubesi’nin ev sahipliğini yaptığı bölge toplantısına katıldı.

Şube Başkanı Ömer Volkan Çiçek açılış konuşmasında Adana Şubesi’nin kuruluşunun milli mücadele yıllarındaki önemi ve faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi. Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Öz’ün Türk Ocaklıların Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşu ve Milli Mücadele dönemindeki önemi ve Türkiye’nin gündemi ile ilgili konuşmalarından sonra Şube Başkanlarının faalliyetlerini ve Genel Merkezden isteklerinin belirtildiği çok verimli bir toplantı oldu.

Türkan Hacaloğlu, milli birliğimize vurgu yaptığı konuşmasında özetle:

“Aziz Türk Ocaklılar,

Türk Ocakları Ankara Şubesi olarak,"Bende bu vakayiin ilk hissi teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana'da doğmuştur." diyen Atatürk’ün Milli bağımsızlık ve egemenlik düşüncesini kafasında oluşturduğu şehir ADANA’da bulunmaktan büyük şeref duyduğumuzu ifade etmek isterim. Genel Merkezimizin koordinatörlüğünde bizlere ev sahipliği yapan çok değerli Şube Başkanı Ömer Bey’e ve Yönetim Kurulu üyelerine şahsım ve Şubemiz adına teşekkür ediyor, hepinizi sevgi, saygıyla selâmlıyorum.

Değerli Arkadaşlarım,

Milliyetçilik bir irade, bir tercih meselesidir. Fikir meselesi olduğu kadar, aynı zamanda bir gönül işidir. Kimse zorla milliyetçi yapılamaz. Bu bakımdan Türk Ocağı mensupları, yani Türk milliyetçileri hür iradeli insanlardır. Türk ülküsüne hizmeti iradeleri ile tercih etmiş gönül erleridir. Feragat sahibidirler, fedakârdırlar. Nefisleri için değil, ülküleri için mücadele ederler. Türklüğe daha iyi hizmet etmek Türk Ocaklılar olarak bizim vazifemizdir, birlik ve beraberlik içinde yapacağımız faaliyetler milli birliğimizin pekiştirilmesinde öncülük etmelidir. Bilhassa genç nesillerin milli duygularını harekete geçirecek faaliyetlere öncelik verilmesinin gerekliliğine işaret etmek istiyorum.

Bu noktada kısaca bu sene zarfında yaptığımız faaliyetlerden bir kaç örnek vermek gerekirse, Ramazan ayında Keçiören Belediyesi'nin de katkısıyla şehit ve gazi aileleri ile Türk Ocaklıların buluştuğu yaklaşık 800 kişinin katıldığı bir iftar yemeği düzenledik. Ankara'daki kurum ve kuruluşlara ziyaretler gerçekleştirerek Şubemizin faaliyetlerinden haberdar ettik, gelecek faaliyetlerimizde işbirliği için tekliflerde bulunduk. Gerek güncel konuları incelediğimiz, gerekse Türk milliyetçiliğinin önde gelen şahsiyetlerini andığımız Cumartesi konferanslarımız bu yıl da devam etti. Bu konferanslara katılanlar, ilim ve fikir adamlarımızdan çok çeşitli konularda ufuk açıcı bilgiler edindiler. Yeni bir faaliyete de başladık! Perşembe akşamları genç akademisyenlerimiz bir 'Serbest Kürsü' kurdular ve araştırmalarını Ocaklılarla paylaşmayı plânlıyorlar..

Şubelerimize Türklük yolunda yapacakları çalışmalarda üstün başarılar dileriz. Bu şuur içinde yetiştireceği gençlerin, ileride ülkenin kaderini tayinde vazife alacaklarına ve başarılı hizmetler vereceğine güvenimiz tamdır.


"Ne mutlu banaki Türk yaratıldım

Gönlümün en yüksek gururudur bu

Ne esir edildim ne satıldım

Türk benliği, Türk şuurudur bu"

Bu duygularla cümlenizi selâmlar, saygılar sunarım. "NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE"

Türk’ün Ocağının ateşi ebediyen sönmeyecektir...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş

Yazılar...

O Sadece Mustafa Kemal Değil, O TÜRK’ÜN ATASI ATATÜRK’TÜR

Türk milletinin ve mazlum milletlerin kötü talihini değiştiren üstün kişiliği ile çağa damgasını vuran büyük önder ATATÜRK’Ü aramızdan ayrılışının 83.Yıl dönümünde minnet ve saygıyla anıyoruz.

Tarihte bin yılda bir gelebilecek üstün nitelikli devlet ve fikir adamı ne mutlu ki Türklüğün en zor günlerinde bizim milletimize nasip oldu. O’nun üstün devlet ve fikir adamlığı sayesinde vahşi Batının “hasta adam” olarak nitelendirdiği Osmanlı Devleti’nin külleri arasından bugünün güçlü modern Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Bu cumhuriyetin evlatları olarak da biz bağımsız lâik ve demokratik Türk devletini kanımızın son damlasına kadar koruyup yaşatacağımıza and içmişiz…

Vatanı, milleti, namusu, şan ve şerefi için hayatını feda etmekten çekinmeyen, yolundan ve sözünden dönmeyen, vatan yaptığı her yerde, ilim ve kültür meşalesini tutuşturan insan Türk’tür. İşte o Atatürk’tü.

Gazi Mustafa Kemal “Ne mutlu Türküm diyene” diyerek özünü bu sözle ifade etmiştir. 

Büyük adamlar ancak büyük milletin bağrından çıkar. Bir düşünürümüz ‘’Türk Milletinin portresini sadakatle çiziniz o zaman Atatürk’ün portresini çizmiş olursunuz’’ der.

O çok özel bir şahsiyetti. Çünkü O şahsi ihtiraslarını millet yolunda hizmet gayesine veren bir Türk’tür.

O Kişi oğlu kişi değil, bir ülkü bir düşünce sistemi medeni hayatın gücü kaynağıdır.

O insanlık idealine aşık, faziletin timsali, karanlığa düşmüşlerin ümit ışığı ve meşalesidir. Çekin ellerinizi Atatürk’ümüzün üzerinden onu sağa sola götürmeyin. Onun adını ucuz politikalarınızla kirletmeyin. Çünkü O milli dehânın tam Kemâlidir. Türk’ün hem celâli hem cemalîdir.

 Asırlar boyunca hür yaşamış bu milletin gözü pek alnı açık vicdanı temiz Türk! Atatürk.

Vurunca kılıç kesmeyen, bir acı sözle devrilen zalimlerin başına balyoz, acizlerin derdine derman kaya gibi sert, ipek kadar yumuşak, insanlık tarihinin onuru Türk! Atatürk.

Omuzuna attığın gurbet heybesiyle dağlara, ovalara, vadilere medeniyet tohumlarını eken, geçtiğin her yerde uyuyan insanları uyandıran, aydınlığa kavuşturan Türk! Atatürk

“Bir gün İstiklâl ve Cumhuriyetine kast eden düşmanlar bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olur” demiştin.

Cumhuriyeti emanet ettiğin Türk Gençliği galibiyetin mümessili olarak Vatanı böldürüp bayrağını asla indirmeyecektir…

İktidarda olup gaflet ve delalet içinde onları uyandıracak, Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini daima koruyacak milletine ve devletine sahip çıkmak en büyük ülküsü ve ideali olacaktır. Her şeye rağmen bil ve inan ki Türk milletinin düzenini bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Birlik ve beraberliğimize gölge düşürmek isteyenlere asla müsaade edilmeyecektir.

“Tefrika girmeden bir millete düşman giremez

Toplu vurdukça yürekler onun top sindiremez.

Sahipsiz olan bir vatanın batması haktır.

Sen sahip olursan bu batan batmayacaktır.”

Aziz Atatürk kurduğun son Türk Devletini ecdadımızın son yadigarını aziz vatanımızı bölmek parçalamak isteyenlere arkanda bıraktığın Türk Gençliği asla müsaade etmeyecektir. Ellerine tutuşturduğun ilim, irfan meş’alesini söndürmeden ebediyete kadar taşıyacağına inanıyorum. Naçiz vücudun toprak oldu ama Türk devleti milletiyle sonuna kadar yaşayacaktır. Mehmetçik nöbetini tutuyor, vatanını kahramanca savunuyor. Rahat uyu Atam.

O Türklüğün eşsiz lideri Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi bir kere daha rahmet, minnetle anıyorum. Ruhları şâd olsun.

Türkan HACALOĞLU

Ankara Türk Ocağı Başkanı

İSTİKLÂL MARŞI KABULU

Yayınlar

Sosyal medya