• Prof. Dr. İskender ÖKSÜZ

  Prof. Dr. İskender ÖKSÜZ

 • Ebediyete İntikalinin 80. Yılında Her Yönüyle Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk Paneli

  Ebediyete İntikalinin 80. Yılında Her Yönüyle ...

 • Atatürk Paneli'ne davetlisiniz

  Atatürk Paneli'ne davetlisiniz

 • Ocaklı gençler yemekte bir araya geldi

  Ocaklı gençler yemekte bir araya geldi

 • Ziya Gökalp konferansı

  Ziya Gökalp konferansı


“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır”

 
Ana sayfa

İçerikler

Ankara Şubesinde Sadi Somuncuoğlu Konferansı

2015-10-27

Sadi SOMUNCUOĞLU: Türk milliyetçiliğinin gelişimi ile Türk Ocakları'nın teşkilatlanma sürecinden bahsettikten sonra Fransız devrimi ve etkileri, Osmanlı topraklarında birbiri ardına gelen ihanetlerden ve Osmanlıcılık ve İslamcılık görüşlerinden sonra Türk Ocaklıların ve aydınların üzerinde durdu. Milliyetçiliği: Köktürk Kitabeleri'nden alarak sadece hatırlatmakla kalmayıp, gelecek nesiller için öneminden bahsetti. Akabinde İtilaf devletlerinin İstanbul'u işgali sırasında Türk Ocakları Umumi Merkezi'ne yaptıkları baskı, baskı sırasında yakalanan aydınların sürgün edilişleri, yakalanamayanların ise Türk Kurtuluş Savaşı'nın beyni ve aksiyonal kimlikleri olmak üzere Anadolu'da ne gibi önemli roller aldıklarının üzerinde durduktan sonra İlk Millet Meclisindeki Türk Ocaklı vekillerden o dönemdeki Türk Ocaklı aydınların millete rehber olmasının üzerinde önemli durdu.

Konferansın ilerleyen saatlerinden Türk Ocakları Kurtuluş Savaşı'ndan sonra, öncesinde olduğu gibi, çalışmalarına devam etmesinden, Atatürk'ün Türk Ocakları üzerinde önemle durmasından ve her gitti il de Türk Ocaklarını ziyaret etmesinden, yaşanmış anılardan hatıratlardan bahsedildi.

Türk Ocakları'nın kapatılma sürecine de değinen Somuncuoğlu, sayısal verilere dayanarak : Türk Ocakları 1931'de kapatıldığında 266 şubesi ve 32.000 üyesi bulunmasından ve 1949 yılında tekrar kurulup bir milletin şuuru olmasından söz etti.
Ardından 1980 darbesi ile dernekler kapatıldıktan sonra 1984 yılında Türk Ocakları'nın tekrar açılma serüveni ve Türk Yurdundan bahsetti.

Konferans soru-cevap faslının ardından sona erdi.

 

Paylaş


ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 101. YILINDA ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ
Milletimiz tarih boyunca çeşitli ve sayısız badirelerden geçmiştir. Bu badirelerin her biri birbirinden ıstıraplı ve kanlı olmuştur. Ama bu ıstıraplı günler bizi birbirimize sımsıkı kenetleyen ve birbirimizi sevmeye sevk eden birer vesile olmuşlardır.  Devamı...

İSTİKLÂL MARŞI KABULU

Yayınlar

Sosyal medya