• Vefat...

  Vefat...

 • Doğu Türkistan’daki Toplama Kampları Üzerine Basın Açıklaması

  Doğu Türkistan’daki Toplama Kampları Üzerine...

 • 17. Olağan Genel Kurulu Duyurusu

  17. Olağan Genel Kurulu Duyurusu

 • Yücel Hacaloğlu'nu anıyoruz

  Yücel Hacaloğlu'nu anıyoruz

 • Vefatının 43.Yılında Her yönüyle Hüseyin Nihâl ATSIZ

  Vefatının 43.Yılında Her yönüyle Hüseyin Nihâl...


“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır”

 
Ana sayfa

İçerikler

Türk Ocakları Ankara Şubesi "Atatürk'ün Milli Şuurun Gelişmesindeki Rolü" Konferansı

2015-11-09

Batılılaşma'nın kabul görmesi sonucunda milliyetçilik ve milli olma kavramlarımızda tanımlamalar açısından bir karmaşanın ortaya çıktığı görüşünde olan Dr. Işık, konuya kavramları tanımlayarak giriş yaptı. Ardından Kurtuluş Savaşı ve TBMM'nin kurulması şeklinde iki dönem üzerinden reformlara ve milli şuura yapılan katkıyı ortaya koydu. Atatürk'ün reformlarını Türklük odağında ve muhasırlaşma üzerine gerçekleştirmeye çalıştığını dile getiren Dr. Işık ulu önder tarafından yapılan çalışmalarda anahtar kelimenin "Milli" kelimesi olduğu görüşünü dile getirdi. Dr. Işık döneme ışık tutarken, Atatürk'ün yaptığı reformlarda Ziya Gökalp, Yusuf Akçura gibi isimlerden etkilendiğini, dönem itibariyle bu isimlerin oluşturduğu bir grupla aynı fikir doğrultusunda çalışmalar yaptığını ifade etti.

Dr. Işık, Atatürk'ün "milli" kelimesinin/kavramının ardından üzerinde en çok emek harcadığı kavramın/kelimenin "kültür" olduğunu ifade etti. Kültür kavramının milli şuurun gelişmesindeki önemine dikkat çeken Işık, Atatürk'ün bu şuuru oluşturmak için ortaya koyduğu çabalardan bahsederken, dönem itibariyle en büyük desteği Türk Ocakları'ndan gördüğünü dile getirdi. Dr. Işık, konuşmasının son bölümünde, Atatürk'ün milliliğe/milli şuura katkı sağlayacak; TTK'nın kurulması, TDK'nın kurulması gibi tarih, dil bilimi ve çeşitli alanlarda gelişmeyi sağlayacak çalışmalarından örnekler verdi ve konferans soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Paylaş


ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 101. YILINDA ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ
Milletimiz tarih boyunca çeşitli ve sayısız badirelerden geçmiştir. Bu badirelerin her biri birbirinden ıstıraplı ve kanlı olmuştur. Ama bu ıstıraplı günler bizi birbirimize sımsıkı kenetleyen ve birbirimizi sevmeye sevk eden birer vesile olmuşlardır.  Devamı...

İSTİKLÂL MARŞI KABULU

Yayınlar

Sosyal medya