• Gün Sazak Konferansı

  Gün Sazak Konferansı

 • 19 Mayıs Videomuz

  19 Mayıs Videomuz

 • İnternet Konferansı: Asya Pasifik

  İnternet Konferansı: Asya Pasifik

 • Konferans: Türk Dünyasında Ramazan Kültürü

  Konferans: Türk Dünyasında Ramazan Kültürü

 • Net Konferansı: Atsız'In Fikir Dünyası / Prof Dr. Cihan Özdemir

  Net Konferansı: Atsız'In Fikir Dünyası / Prof...


“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır”

 
Ana sayfaArşivGenel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet ÖZ'ün "Millet ve Milliyetçilik" Konferansı

Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet ÖZ'ün "Millet ve Milliyetçilik" Konferansı

2019-03-14

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz; Türk Ocağının tek amacının Türk milletine hizmet etmek, sevmek ve yüceltmek olduğunu hatırlatarak, "Onun için Türk Ocaklı gençlerin çok iyi okuması ve herkesin kendi alanının en iyisi olması lazım ki Türk milletinin geleceğine damga vuralım. Günümüzde de çok bahsedilen beka problemini problem olmaktan çıkaralım." dedi.

Prof. Dr. Öz; Türk Ocağı Ankara Şubesi'nde "Millet ve Milliyetçilik" konusu üzerine konferans verdi.  Çoğunluğunu Türk Ocaklı gençlerin oluşturduğu ve Ankara Şube Başkanı Türkân Hacaloğlu’nun da bulunduğu kalabalık bir topluluğa hitap eden Öz, son derece gerek konferans konusu gerekse Türk Ocakları ile ilgili son derece çarpıcı değerlendirme ve tahlillerde bulundu.

Konferans konusunu anlatmadan önce Türk Ocağının tarihî önemine değinen Öz, bu ocağın hangi ortam ve şartlarda kurulduğunu hatırlatırken, şunları kaydetti:

"Türk Ocakları hepinizin bildiği gibi Türkiye'nin en köklü ve gönüllü bir sivil toplum kuruluşudur. Sıradan bir kuruluş değil tarihe dama vurmuş bir kuruluştur. Bugünkü Türkiye'nin durumu ile geçmişi kıyaslayamayız. Bugün çok farklı noktalardayız. Türk Ocağı kurulurken bizim tarihte kurduğumuz en büyük cihan imparatorluklardan birisi olan Osmanlı Devleti dağılma sürecinde idi. O zaman devrin aydınları devlet adamları bu dağılmaya karşı bir takım çareler aradılar, tedbirler düşündüler. 19911'de Trablusgarp'ta gidip savaşan Gazi Mustafa Kemal Paşa, Enver Paşa oralara niçin gittiler? Vatan toprağı bildikleri için gittiler. Ama daha sonra şunu gördüler: Özellikle Atatürk çok gerçekçi bir insan olarak artık buraları elde tutmak gerçekçi bir politika değildi. Zaten Birinci Cihan Harbi'nde bunlar bizim elimizden çıktı. Niçin böyle bir girizgâh yapıyorum? Çünkü Türk Ocakları böyle bir ortamda kuruldu. İmparatorluğun dağıldığı dönemde kuruldu. Ziya Gökalp'in Türkçülüğün Esasları adlı kitabı, Türkçülük konusunda Türk milliyetçilerinin ilk başvurduğu kitaplardan birisidir. Şimdi gelinen noktada Türkiyeciliğe döndük. Niçin? Çünkü Turan ve Türk Birliği artık bir hayal ve uzak idealler olabilir. Ama artık Millî Mücadele'yi vermek zorunda kalmış, büzülmüş ve sınırlarından geri çekilmiş bir devletten bir Cumhuriyet kurduk biz. Bunu gerçekçi bir biçimde yaşatmak için dönüp Türkiyecilik dedik. Türk Ocağı böyle bir ortamda kuruldu ve amacı buydu. Amacı Türk milletini yükseltmekti. Onu kuranlara başvuran, onlara Türk kavminin yaşadığı çöküş hâli karşısında ayağa kalkmak için sırada bulunan 190 Tıbbiyeli daha sonra saylıları artacaktır ve diğer okullardan gençlerin derdi buydu. Türk milletinin dirilişi için tekrar yeni bir ocağı tüttürmek. İşte bu ocak odur."

Prof. Dr. Mehmet Öz, tarihinde Türk Ocağının konjonktür gereği kapandığı dönellerin olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Ama hep bir amacı oldu Türk milletine hizmet, Türk milletini sevmek ve yüceltmek duygusu. Bu boş ve hamasi bir şey değil. Hamaseti de olan ama esas itibarıyla gerçekçi bir şekilde zamanın icaplarına ve çağın gereklerine göre Türk milletine daha iyi noktalara taşıma idealidir. Onun için siz Türk Ocaklı gençlerin çok okumanız lazım. Herkesin kendi branşında ve kendi alanında en iyi olması lazım. En iyisi olması lazım ki, Türk milletinin geleceğine damga vuralım. Bugün çok bahsedilen beka problemi problem olmaktan çıkaralım. Günümüzde politika ve tartışma konusu olan bunların Türk Ocaklarının gündelik parti tartışmalarının dışında ve üzerindedir. Biz bu konudaki düşüncelerimizi bir yıl ve iki yıl önce yazmadık. Biz Türk milletinin birliği ve Türk Devleti'nin devamı devleti ebet müddet Cumhuriyet'in ilelebet payidar olması gibi ilkeleri sürekli olarak söyleyen bir topluluğuz. Türkiye'nin yakın geçmişte yaşadığı hain kalkışmanın yol açtığı büyük sıkıntıların hepimiz açısından neler doğurduğunu çok iyi biliyoruz. Biz bunlara daha önce işaret etmiştik. Ben genel başkan olduktan sonra daha çok bu tür konularda sözlerimi söyledim. Ondan önce biz bunları tartıştık. Mesela Söğüt toplantıları yaptık. Rahmetli Durmuş Hocaoğlu ve Nevzat Kösoğlu gibi büyüklerimizle beraber. Oralarda biz bu meseleleri 2009 ve 2010'da değerlendirdik. Dolayısıyla biz beka meselesini gündelik siyasetin dışında bakarız. Bu topraklara Türk milleti gelip yerleştikten sonra Haçlı Seferleri başladı Türklere karşı büyük ölçüde. Bunu unutmayın. Bu durduk yerde olmadı. Tarihi tek bir açıdan okumayın. Bunları bileceksiniz. Aslında milletler mücadelesi vardır ve bu da doğaldır. Siz güçlü olmak ve güçlü kalmak zorundasınız. Bunu yapacak ehliyet ve liyakatli kadrolarla ülkenizi yönetmek zorundasınız. Türk Ocakları böyle bir milliyetçilik, böyle bir vatanseverlik, böyle bir yurtseverlik anlayışı ile kurulmuş ve bugün de faaliyetine devam eden bir kuruluştur."

Türk ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, bu girişten sonra konferans konusu olan "Millet ve Milliyetçilik" ile ilgili görüşlerini dile getirdi.

Önce "Millet" ve "Milliyetçilik" kavramlarının kelime anlamlarını açıklayan Öz, daha sonra bu kavramları Türk ve yabancı teorisyenlerin görüşlerinden örnekler vererek yansı ile birlikte anlatmaya çalıştı.

 

Paylaş


ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 101. YILINDA ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ
Milletimiz tarih boyunca çeşitli ve sayısız badirelerden geçmiştir. Bu badirelerin her biri birbirinden ıstıraplı ve kanlı olmuştur. Ama bu ıstıraplı günler bizi birbirimize sımsıkı kenetleyen ve birbirimizi sevmeye sevk eden birer vesile olmuşlardır.  Devamı...

İSTİKLÂL MARŞI KABULU

Yayınlar

Sosyal medya