• Yağmur TUNALI ile Söyleşi ve İmza Günü

  Yağmur TUNALI ile Söyleşi ve İmza Günü

 • Panel: Alparslan Türkeş Anısına

  Panel: Alparslan Türkeş Anısına

 • Galip Erdem Paneli

  Galip Erdem Paneli

 • Değişen Dünya Düzeninde Türk Milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Yeri

  Değişen Dünya Düzeninde Türk Milletinin ve...

 • Cumhuriyet Döneminde Türk Hukuk Sistemindeki Gelişmeler

  Cumhuriyet Döneminde Türk Hukuk Sistemindeki...


“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır”

 
Ana sayfa

Haberler

Somuncuoğlu Anısına: Türkiye'deki Afetlerin Demografik Etkisi ve Alınması gereken Tedbirler

Türk Ocakları Ankara Şubemizin bu haftaki cumartesi konferansalarında eski Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu anısına düzenlenen "Türkiye'deki Afetlerin Demografik Etkisi ve Alınması gereken Tedbirler" başlığı çerçevesinde eski millet Vekillerinden sayın Beyhan Aslan, Devlet eski Bakanı Sayın Sadi Somuncuoğlu ile tanışmasını, kişiliğini, siyasi kimliğini, insancıl yönünü ve onunla yaşadığı hatıralar ile İdealist Türk Milliyetçisi olarak vefatına kadar ideallerinden ödün vermeden yaptığı hizmetlerini anlattı. Sayın Nihat Gökbulut, İnşaat sektörünün binaların daha yapılmadan önce yer seçiminden inşasına kadar geçen süre içerisinde mal sahibi, müteahhit, belediyeler ve devletin yapması gerekenler hakkında bilgi verdi; sistemin aksayan yönlerini ve alınması gereken tedbirleri 6 Şubat 2023 Pazartesi sabahı saat 04.17'de Pazarcık merkezli, Kahramanmaraş, Malatya, Diyarbakır, Elazığ, Adıyaman, Şanlıurfa, Osmaniye, Adana, Kilis, Hatay olmak üzere pek çok ilçe ve köylerde çok can ve mal kaybına sebep olan deprem felaketinden de örnekler vererek açıkladıksan sonra deprem bölgesi olan ülkemizde gerek yerleşim yeri gerekse konut yapımınındaki eksiklikleri ve  alınması gereken tedbirleri anlattı. Sayın İlay İLAY AKSOY Sosyal Politikalar Uzmanı olması sebebiyle yaptığı saha çalışmalarıyla "Göçler ve Deprem gerçeğinin Bölgenin Demografik yapısına etkilerini ortaya koydu. Göçler ile son Kahramanmaraş merkezli depremlerin ortaya çıkardığı demografik gerçekleri bölgeye yaptığı gezilerde yerel gazetecilerle, yerel halk ile, görevliler ile yaptığı söyleşiler sonrasında edindiği bilgileri, ibret olayları, deprem bölgesindeki yerleşim yerlerindeki demegrafik yapının nasıl iç içe olduğunu, gelecekte buraların ulusal güvenliğimiz açısından nasıl bir tehlike oluşturduğunu çarpıcı örneklerle açıkladı. yaptığı saha çalışmalarında özellikle Suriye’den ve diğer ülkelerden çeşitli etnik kökene sahip sığınmacı adı altında ülkemize getirilen azımsanmayacak nüfusun demokratik yapımıza etkileri ile deprem dolayısıyla depremzedelerin bulundukları illerden başka illere gitmeleri  dolayısıyla boşaltılan ilerde daha sonraları demografik yapıdaki doğacak olumsuz gelişmelerin tehlikelerini kapsamlı şekilde ifade ettiler.
 
 

Milli Düşünce Merkezi: S. Somuncuoğlu Anma Günü

Kurucu Gn. Başkanımız #SadiSomuncuoğlu anısına düzenleyeceğimiz panelimize davetlisiniz.
Mustafa Yıldırım'ın yöneticiliğini üstlendiği panelde konuşmacılar: Av.Hüseyin Özbek, Gazeteci/Yazar/Akademisyen Uluç Gürkan ve Prof. Dr. A. Bican Ercilasun.
 
 

Türk Milliyetçiliği ve Hukuk Devleti

Türk Milliyetçiliği ve Hukuk Devleti: Prof. Dr. Fikret EREN

Yücel Hacaloğlu'nu Andık

6 Ocak 2023 Cuma günü bir döneme damgasını vuran Yücel Hacaloğlu’nu andık. Sabah 11:00’de sevenleri ile  kabir ziyareti, aynı gün Ankara Şubesinin Şube Merkezinde saat 16.00 da hazırladığı “Hatıralarla bir dönem bir adam: Yücel Hacaloğlu” konulu program;  Yücel Hacaloğlu’nun hayatını anlatan yapımı yönetim kurulu üyesi Kadir Uluç’a ait Yücel Hacaloğlu belgeselinin gösterimi ile başladı. Prof. Dr. Çağatay Özdemir ve Ömer Özcan’ın konuşmacı olduğu “Hatıralarla bir dönem bir adam: Yücel Hacaloğlu” isimli konferansın açış konuşmasını yapan  Ankara Şube Başkanı ve yarım asırlık hayat arkadaşı olan Türkan Hacaloğlu duygu dolu bir konuşma yaptı. Onun ne kadar iyi bir eş ve baba olduğundan bahsetti. “İlk adresi Türk Ocağı, ikinci adresi eviydi,” dedi. Ömer Özcan konuşmalarında Yücel Hacaloğlu’nun Gazetecilik mesleğine başladığından itibaren yayın hayatını, Tük milliyetçiliğine yaptığı hizmetleri, devlet kademesindeki görevlerini detayları ile anlattı.  Prof.Dr.Çağatay Özdemir Türk Ocakları Genel Merkezinde ve Türk Yurdu Dergisinde uzun yıllar birlikte görev yaptığı dönemlere ait hatıraları anlatırken onun "Türk milliyetçiliğin hafızası olduğunu, bazı konular ve şahıslar hakkında aydınlanmak için bilgisine başvurulduğunu,ondan çok istifade ettiklerini, kendisini Türk Ocağı’na ve Türklüğü   adamış bir yol gösterici, destekleyici bir rehber, tecrübesiyle gençlere bir ışık, kısaca kendini Türkçülük davasına hayatını adamış bir değerdi" dedi. Daha sonra hayatının son yıllarını dostlarıyla buluştuğu sohbet ettikleri mekanın sahibi  Mustafa Tufan Yavaş Bey anlattığı anılarla sohbetimize renk kattı.Program yapılan ikramla sona erdi. Hafta içi olmasına rağmen programa katılan çok sayıda Yücel Hacaloğlu dostlarına, sevenlerine, katılamayıp bir fatiha gönderen herkese çok teşekkür ederiz.

Yapımını Yönetim Kurulu üyemiz Kadir Uluç'un üstlendiği "Yücel Hacaloğlu Belgesi"ni aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak izleyebilirsiniz... https://www.youtube.com/watch?v=vvgAUAeCIm4

Daha Fazla İçerik...

O Sadece Mustafa Kemal Değil, O TÜRK’ÜN ATASI ATATÜRK’TÜR

Türk milletinin ve mazlum milletlerin kötü talihini değiştiren üstün kişiliği ile çağa damgasını vuran büyük önder ATATÜRK’Ü aramızdan ayrılışının 83.Yıl dönümünde minnet ve saygıyla anıyoruz.

Tarihte bin yılda bir gelebilecek üstün nitelikli devlet ve fikir adamı ne mutlu ki Türklüğün en zor günlerinde bizim milletimize nasip oldu. O’nun üstün devlet ve fikir adamlığı sayesinde vahşi Batının “hasta adam” olarak nitelendirdiği Osmanlı Devleti’nin külleri arasından bugünün güçlü modern Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Bu cumhuriyetin evlatları olarak da biz bağımsız lâik ve demokratik Türk devletini kanımızın son damlasına kadar koruyup yaşatacağımıza and içmişiz…

Vatanı, milleti, namusu, şan ve şerefi için hayatını feda etmekten çekinmeyen, yolundan ve sözünden dönmeyen, vatan yaptığı her yerde, ilim ve kültür meşalesini tutuşturan insan Türk’tür. İşte o Atatürk’tü.

Gazi Mustafa Kemal “Ne mutlu Türküm diyene” diyerek özünü bu sözle ifade etmiştir. 

Büyük adamlar ancak büyük milletin bağrından çıkar. Bir düşünürümüz ‘’Türk Milletinin portresini sadakatle çiziniz o zaman Atatürk’ün portresini çizmiş olursunuz’’ der.

O çok özel bir şahsiyetti. Çünkü O şahsi ihtiraslarını millet yolunda hizmet gayesine veren bir Türk’tür.

O Kişi oğlu kişi değil, bir ülkü bir düşünce sistemi medeni hayatın gücü kaynağıdır.

O insanlık idealine aşık, faziletin timsali, karanlığa düşmüşlerin ümit ışığı ve meşalesidir. Çekin ellerinizi Atatürk’ümüzün üzerinden onu sağa sola götürmeyin. Onun adını ucuz politikalarınızla kirletmeyin. Çünkü O milli dehânın tam Kemâlidir. Türk’ün hem celâli hem cemalîdir.

 Asırlar boyunca hür yaşamış bu milletin gözü pek alnı açık vicdanı temiz Türk! Atatürk.

Vurunca kılıç kesmeyen, bir acı sözle devrilen zalimlerin başına balyoz, acizlerin derdine derman kaya gibi sert, ipek kadar yumuşak, insanlık tarihinin onuru Türk! Atatürk.

Omuzuna attığın gurbet heybesiyle dağlara, ovalara, vadilere medeniyet tohumlarını eken, geçtiğin her yerde uyuyan insanları uyandıran, aydınlığa kavuşturan Türk! Atatürk

“Bir gün İstiklâl ve Cumhuriyetine kast eden düşmanlar bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olur” demiştin.

Cumhuriyeti emanet ettiğin Türk Gençliği galibiyetin mümessili olarak Vatanı böldürüp bayrağını asla indirmeyecektir…

İktidarda olup gaflet ve delalet içinde onları uyandıracak, Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini daima koruyacak milletine ve devletine sahip çıkmak en büyük ülküsü ve ideali olacaktır. Her şeye rağmen bil ve inan ki Türk milletinin düzenini bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Birlik ve beraberliğimize gölge düşürmek isteyenlere asla müsaade edilmeyecektir.

“Tefrika girmeden bir millete düşman giremez

Toplu vurdukça yürekler onun top sindiremez.

Sahipsiz olan bir vatanın batması haktır.

Sen sahip olursan bu batan batmayacaktır.”

Aziz Atatürk kurduğun son Türk Devletini ecdadımızın son yadigarını aziz vatanımızı bölmek parçalamak isteyenlere arkanda bıraktığın Türk Gençliği asla müsaade etmeyecektir. Ellerine tutuşturduğun ilim, irfan meş’alesini söndürmeden ebediyete kadar taşıyacağına inanıyorum. Naçiz vücudun toprak oldu ama Türk devleti milletiyle sonuna kadar yaşayacaktır. Mehmetçik nöbetini tutuyor, vatanını kahramanca savunuyor. Rahat uyu Atam.

O Türklüğün eşsiz lideri Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi bir kere daha rahmet, minnetle anıyorum. Ruhları şâd olsun.

Türkan HACALOĞLU

Ankara Türk Ocağı Başkanı

İSTİKLÂL MARŞI KABULU

Yayınlar

Sosyal medya