• Yağmur TUNALI ile Söyleşi ve İmza Günü

  Yağmur TUNALI ile Söyleşi ve İmza Günü

 • Panel: Alparslan Türkeş Anısına

  Panel: Alparslan Türkeş Anısına

 • Galip Erdem Paneli

  Galip Erdem Paneli

 • Değişen Dünya Düzeninde Türk Milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Yeri

  Değişen Dünya Düzeninde Türk Milletinin ve...

 • Cumhuriyet Döneminde Türk Hukuk Sistemindeki Gelişmeler

  Cumhuriyet Döneminde Türk Hukuk Sistemindeki...


“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır”

 
Ana sayfa

Haberler

Düzgüneş

Vefat yıldönümünde Türk milliyetçiliğinin ve Ocağımızın vefakar isimlerinden Prof. Dr. Orhan Düzgüneş'i rahmet ve minnetle anıyoruz...

Sadi SOMUNCUOĞLU şubemizde anıldı

Şubemizde gerçekleştirilen Türk Ocakları Eski Genel Başkanı sayın Sadi Somuncuoğlu'nu anma programı ve iftar yemeği

Sadi Somuncuoğlu Anma Günü

Devlet adamı, Ülkücülerin ağabeyi Sadi Somuncuoğlu Türk Ocakları Ankara şubesinde anılıyor. Türk siyasetinin örnek simalarından Devlet eski Bakanı Sadi Somuncuoğlu çok özel bir kişiliğe sahipti. İdealleri uğruna yolundan sapmadan ömrünü tamamladı. Türk Milliyetçiliği fikrinin yücelmesinde, Ülkü Ocaklarının kurulmasında ,Ülkücü Gençliğin yetişmesinde önemli görevler üstlenen Sadi Somuncuoğlu Milliyetçi Hareketin önde gelenlerinden örnek devlet adamı idi. Ciddi vakur görünüşün altında sevecen yardım sever bir kalp taşıyordu. O çok özel bir kişiliğe sahipti.Ülkü adamı, hareket adamı idi. Fikirlerinden faydalanacağımız çok şey danışacağımız bir zamanda aramızdan ayrıldı. Bir dönem Türk Ocakları Genel Başkanlığını yapan Sadi bey Lise yıllarında Türk Ocakları ile tanışmış ve Türk Ocakları Gençlik Kollarının kuruluşunda önemli görev üstlenmiştir. Son olarak kurucusu olduğu Millî Düşünce Merkezi Başkanlığını da yapan Sadi Somuncuoğlu Türk Ocakları Ankara şubesinde pek çok konferanslar vermiştir ve panellere konuşmacı olarak katılmıştır..Vefatının 40.Gününde (09.04.2022 Cumartesi saat:14.00 de Beyhan Aslan, Osman Oktay, Arif Keskin'in konuşmacı olduğu programa davetlidiniz. Onu rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhu şâd, mekânı cennet olsun.

Azerbaycan Büyükelçiliği Ziyareti

Türk Ocakları Ankara Şubesi Yönetim Kurulu olarak Başkan Türkân Hacaloglu, Başkan Yardımcısı Uğurcan Küçükağaoğlu, Üye Prof. Dr. Nakış Karamağaralı, Üye Özge Yahşi Ergen ve Denetçi İsmail Yetkin ile Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Sn. Reşad Memmedov makamında ziyaret edilmiştir.
Azerbaycan ve Türkiye ilişkileri, Karabağ ve Şuşa zaferi ile Türk Dünyasına yönelik birlikte yapılabilecek faaliyetler konusunun ele alındığı ve konuşulduğu gayet samimi, anlamlı ve verimli geçen bu ziyarette, kabulleri ve gösterdikleri ilgi ve nezaketten dolayı sn. Büyükelçi ve elçilik çalışanlarına teşekkür ediyoruz...
 

Daha Fazla İçerik...

O Sadece Mustafa Kemal Değil, O TÜRK’ÜN ATASI ATATÜRK’TÜR

Türk milletinin ve mazlum milletlerin kötü talihini değiştiren üstün kişiliği ile çağa damgasını vuran büyük önder ATATÜRK’Ü aramızdan ayrılışının 83.Yıl dönümünde minnet ve saygıyla anıyoruz.

Tarihte bin yılda bir gelebilecek üstün nitelikli devlet ve fikir adamı ne mutlu ki Türklüğün en zor günlerinde bizim milletimize nasip oldu. O’nun üstün devlet ve fikir adamlığı sayesinde vahşi Batının “hasta adam” olarak nitelendirdiği Osmanlı Devleti’nin külleri arasından bugünün güçlü modern Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Bu cumhuriyetin evlatları olarak da biz bağımsız lâik ve demokratik Türk devletini kanımızın son damlasına kadar koruyup yaşatacağımıza and içmişiz…

Vatanı, milleti, namusu, şan ve şerefi için hayatını feda etmekten çekinmeyen, yolundan ve sözünden dönmeyen, vatan yaptığı her yerde, ilim ve kültür meşalesini tutuşturan insan Türk’tür. İşte o Atatürk’tü.

Gazi Mustafa Kemal “Ne mutlu Türküm diyene” diyerek özünü bu sözle ifade etmiştir. 

Büyük adamlar ancak büyük milletin bağrından çıkar. Bir düşünürümüz ‘’Türk Milletinin portresini sadakatle çiziniz o zaman Atatürk’ün portresini çizmiş olursunuz’’ der.

O çok özel bir şahsiyetti. Çünkü O şahsi ihtiraslarını millet yolunda hizmet gayesine veren bir Türk’tür.

O Kişi oğlu kişi değil, bir ülkü bir düşünce sistemi medeni hayatın gücü kaynağıdır.

O insanlık idealine aşık, faziletin timsali, karanlığa düşmüşlerin ümit ışığı ve meşalesidir. Çekin ellerinizi Atatürk’ümüzün üzerinden onu sağa sola götürmeyin. Onun adını ucuz politikalarınızla kirletmeyin. Çünkü O milli dehânın tam Kemâlidir. Türk’ün hem celâli hem cemalîdir.

 Asırlar boyunca hür yaşamış bu milletin gözü pek alnı açık vicdanı temiz Türk! Atatürk.

Vurunca kılıç kesmeyen, bir acı sözle devrilen zalimlerin başına balyoz, acizlerin derdine derman kaya gibi sert, ipek kadar yumuşak, insanlık tarihinin onuru Türk! Atatürk.

Omuzuna attığın gurbet heybesiyle dağlara, ovalara, vadilere medeniyet tohumlarını eken, geçtiğin her yerde uyuyan insanları uyandıran, aydınlığa kavuşturan Türk! Atatürk

“Bir gün İstiklâl ve Cumhuriyetine kast eden düşmanlar bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olur” demiştin.

Cumhuriyeti emanet ettiğin Türk Gençliği galibiyetin mümessili olarak Vatanı böldürüp bayrağını asla indirmeyecektir…

İktidarda olup gaflet ve delalet içinde onları uyandıracak, Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini daima koruyacak milletine ve devletine sahip çıkmak en büyük ülküsü ve ideali olacaktır. Her şeye rağmen bil ve inan ki Türk milletinin düzenini bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Birlik ve beraberliğimize gölge düşürmek isteyenlere asla müsaade edilmeyecektir.

“Tefrika girmeden bir millete düşman giremez

Toplu vurdukça yürekler onun top sindiremez.

Sahipsiz olan bir vatanın batması haktır.

Sen sahip olursan bu batan batmayacaktır.”

Aziz Atatürk kurduğun son Türk Devletini ecdadımızın son yadigarını aziz vatanımızı bölmek parçalamak isteyenlere arkanda bıraktığın Türk Gençliği asla müsaade etmeyecektir. Ellerine tutuşturduğun ilim, irfan meş’alesini söndürmeden ebediyete kadar taşıyacağına inanıyorum. Naçiz vücudun toprak oldu ama Türk devleti milletiyle sonuna kadar yaşayacaktır. Mehmetçik nöbetini tutuyor, vatanını kahramanca savunuyor. Rahat uyu Atam.

O Türklüğün eşsiz lideri Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi bir kere daha rahmet, minnetle anıyorum. Ruhları şâd olsun.

Türkan HACALOĞLU

Ankara Türk Ocağı Başkanı

İSTİKLÂL MARŞI KABULU

Yayınlar

Sosyal medya